Ciekawostki

Zarys historyczny o budownictwie szkieletowym.

Czyli gdzie i jak powstała technologia szkieletu drewnianego?

  • 1640 roku zbudowano dom w technologii „Timber Frame”, czyli szkieletu drewnianego o grubych przekrojach. Ta technologia dotarła do Ameryki Północnej wraz z osiedlaniem się mieszkańców Europy – głównie z Wysp Brytyjskich, Francji, Niemiec, Skandynawii i Holandii.


Zdjęcie domu w technologii „Timber Frame”. (źródło: Fairbanks House)

  • 1832 rok to początek ery lekkiego szkieletu drewnianego. Z biegiem czasu praktyka pokazała Amerykanom, że szkielet domu może być wykonany z cieńszych belek i wciąż pozostanie wystarczająco sztywny. W ten sposób „Timber Frame” przekształcił się w „Wood Frame”, czyli dzisiejszą konstrukcję szkieletową zbudowaną z cienkich gęsto ustawionych belek
  • październik 1927 rok wprowadzano normy, tzw. „building codes”, oficjalnie przyjęte w Kalifornii, do których należało się ściśle stosować.
  • w latach 80. Związek Cieśli Niemieckich przystosował amerykański system budowy do niemieckich norm budowlanych. Stworzono nową siatkę modularną, ale zasada budowy konstrukcji pozostała taka sama.
  • na początku lat 90-tych do Polski przyszła technologia budownictwa szkieletowego na bazie doświadczeń z USA, Kanady, Skandynawii oraz Niemiec i Austrii.

Brak norm i przepisów dotyczących budownictwa szkieletowego.

Tylko nieliczne szkoły i wyższe uczelnie techniczne traktują budownictwo drewniane jako sprawdzoną technologię. Na wielu uczelniach jest ono jeszcze ciekawostką budowlaną, a w wielu szkołach po prostu brak informacji na ten temat. Niewiedza i brak doświadczenia osób zawodowo związanych z budownictwem przysparza wiele problemów zarówno w fazie projektowania jak i podczas budowy. Dla wielu architektów, czy też osób z nadzoru budowlanego, budowa domu drewnianego ogranicza się do montażu drewnianej konstrukcji, bez wgłębiania się w całość zagadnień tej technologii. Sprawy wilgotnościowo-cieplne, czy problemy akustyki budynku, są im zupełnie obce.

Brak krajowych wymagań techniczno-montażowych do wykonywania i odbioru robót, tak dla budynków wznoszonych w lekkiej konstrukcji szkieletowej, czy domów prefabrykowanych, jak i dla domów z bali spowodowało, że większość firm wykonawczych oferuje własne usługi projektowe i przeprojektowuje projekt domu tradycyjnego na dom drewniany.


Czy do budowy domów szkieletowych wymagane jest drewno klasyfikowane zgodnie z polskimi i europejskimi normami?

Tak, drewno musi być klasyfikowane. Do budowy konstrukcji szkieletu stosuje się drewno iglaste, klasa C 24 (dawna k27). Tarcica jest suszona komorowo i czterostronnie strugana z zaokrąglonymi lub fazowanymi krawędziami wzdłużnymi, o wilgotności nie więcej, niż 19 % - jeśli elementy będą obudowane i nie więcej, niż 23 % - jeśli elementy będą na otwartym powietrzu.

Drewno z certyfikatem jest selekcjonowane i badane, jest dużo droższe do drewna, które nie posiada certyfikatu.

My dokonujemy kontroli drewna, z którego budujemy nasze domy tzn. jest ono starannie przez nas selekcjonowane. W naszej firmie pracuje brakarz drewna konstrukcyjnego, który posiada odpowiednie uprawnienia, pozwalające klasyfikować drewno. Sosujemy drewno, które nie ma żadnych widocznych wad, takich jak próchnica, która narusza strukturę drewna.


Różne działania naszej firmy.

1. Jesteśmy członkiem, założycielem Stowarzyszenia "Dom Drewniany".

2. Budowa domu na targach.

Jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która na targach budowlanych postawiła konstrukcję domu w technologii szkieletowej w skali 1:1 (dom o powierzchni 70 m2 ), który został zlicytowany za kwotę 38 tys. złotych.

3. Budowa domu stylizowanego na domy, które był budowane w okolicach Dobczyc kilkaset lat temu.

 Poniżej prezentujemy zdjęcia domu zgłoszonego do konkursu na „Najładniejszy Dom Drewniany”. Jest to nietypowy dom, ponieważ wszystkie jego rozwiązania - zewnętrzne i wewnętrzne - wykonane są na specjalne zamówienie. Dom jest odzwierciedleniem budynków budowanych kilkuset lat temu    w rejonach Małopolski, w okolicach Dobczyc. Elementy wykończeń zewnętrznych, jak i wewnętrznych, są ręcznie wykonanie i doskonale oddają minione wieki. Zachowano bryłę budynku wraz z jej otworami zewnętrznymi oraz gankami. Wnętrze domu wykonano z maksymalną precyzją, aby zachować wszystkie możliwe rozwiązania dawnych polskich domów. Stolarka okienna i drzwiowa jest skrzynkowa, co oddaje zachowanie tradycji w rozwiązaniu. Podłogi ułożone w charakterystyczny sposób z bardzo szerokich desek. Malowidła ścian wewnętrznych wykonano ręcznie z największą starannością. Efekt końcowy jest niesamowity i niczym nie przypomina seryjnie budowanych domów szkieletowych.

4. Budowa domy przeznaczonego na akcję charytatywną.

Pomysłodawcą i sponsorem akcji „BUDUJEMY RADOŚĆ DZIECIOM” był Wojciech Mętel. Całkowity dochód z licytacji przeznaczony był na rzecz budowy Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci w Krakowie.

Akcję wspierała Ambasadorka Małopolskiego Hospicjum - Joanna Koroniewska.

Przedmiotem licytacji była szkieletowa konstrukcja domu o powierzchni podłóg 70,75 m². Dom ten, wykonany został w technologii szkieletu drewnianego i można było go zobaczyć 20 kwietnia - w drugim dniu Targów Budownictwa w Centrum Targowym „Chemobudowa” Kraków SA przy ul. Klimeckiego 14.

Do został sprzedany za kwotę 59 tyś. zł.


Budownictwo drewniane - ciekawostki

Najwyższa drewniana konstrukcja na świecie znajduje się w Gliwicach i ma 111m


Wieża antenowa radiostacji Gliwickiej (źródło: http://studentbuduje.pl)

Najdłuższa kładka drewniana na świecie jest w miejscowości Sromowce Niżne nad Dunajcem, a jej długość to 149,95 m


Kładka drewniana, foto: Małgorzata Skowronek (żrodło: www.mostypolskie.pl)

Najdłuższa deska świata długości 46 metrów i 53 centymetrów jest w Szymbarku na Kaszubach


Najdłuższa deska świata. (źródło: http://www.tvp.pl/gdansk)

Szkielet drewniany jest najczęściej spotykaną konstrukcją budynków w Ameryce. W USA w zależności od stanu, stanowi 95-99% budowanych domów mieszkalnych. Gwiazdy Hollywood budują swoje milionowe rezydencje właśnie w technologii szkieletu drewnianego. Na zdjęciu poniżej znajduje się dom brazylijskiej modelki Gisele Bundchen budowany w Kalifornii. Dom ma 1850 m2, 8 sypialni, garaż na 6 samochodów, windę, pokój rekreacyjny wysoki na prawie 6m. Rezydencja jest warta 20 milionów dolarów.


Rezydencja brazylijskiej modelki Gisele Bundchen (źródło: Daily News i Daily Mail)

Drewdom


Zakład Produkcyjny / Biuro
Budzów 682,
Budzów 34-211

facebook

zadzwon
Zakład produkcyjny
tel: (33) 874 07 37
Właściciel
tel: 605 099 602
Kierownik biura
tel: 601 284 589

zapytaj
prezes
Jesteśmy do Państwa dyspozycji.
DREWDOM-Mętel

Imię:
Adres mail:
Treść zapytania:
Wyślij